Dubska zagra w Prowincji!

Dawno nie było reggae w Prowincji ? Już nadrabiamy tę niedogodność! Mamy wielką przyjemność zaprosić na koncert jednego z najważniejszych bandów polskiego reggae zespołu DUBSKA!

Koncert odbędzie się 8 kwietnia 2017 r. o godz. 20:00 w Prowincji.

Bilety w cenie 25 zł – przedsprzedaż dostępne w klubie oraz 30 zł przed koncertem. Rezerwacja biletów: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub sms: 603 952 430, w treści wiadomości wpisujemy „dubska, ilość biletów, imię i nazwisko osoby zamawiającej oraz miejscowość”.

Serdecznie zapraszamy!

dubska plakat

Kilka słów o zespole DUBSKA

Zespół DUBSKA powstał w Bydgoszczy w 1999 roku. Początkowo muzyka zespołu niemal pozbawiona była wokalu a na główny plan wysunięta była jazzująca sekcja dęta. Muzyka jaka powstawała w pierwszym okresie działalności zespołu inspirowana była reggae i ska z licznymi elementami dubu. Kilka lat później w zespole pojawili się wokaliści, Marcin Muszyński (2003) i Dymitr Czabański (2004), co spowodowało zwrot muzyki Dubska w kierunku piosenek.

Pierwsza oficjalna płyta zespołu - „Dubska” - ukazała się w 2005 roku. Był to wówczas jeden z najlepszych debiutów na polskiej scenie reggae, co potwierdził coroczny plebiscyt magazynu „Free Colours” - jedynego polskiego pisma poświęconego w całości muzyce reggae. Zespół Dubska znalazł się w 2005 roku w gronie finalistów 3 kategorii:

-  Najlepsza płyta polska
-  Największa polska muzyczna nadzieja
-  Najlepszy polski debiut płytowy

Po wydaniu debiutanckiej płyty zespół został zaproszony na wiele dużych festiwali, takich jak: Afryka w Toruniu, Ostróda Reggae Festival, Winter Reggae w Gliwicach, Gorzyce Reggae Festiwal, Reggae na Piaskach w Ostrowie Wielkopolskim, Reggae nad Wartą w Gorzowie Wielkopolskim, a także na Przystanek Woodstock – od tego czasu Dubska występują na tych i innych festiwalach regularnie.

Już w rok po debiucie ukazała się kolejna płyta „Avokado”, która umocniła pozycję zespołu na scenie reggae i dała zespołowi szerszą popularność. Piosenki z tej płyty były grane przez wiele stacji radiowych w całej Polsce, w tym przez główne stacje Polskiego Radia: Program 1, 3 i 4. Utwór „Avokado” przez kilka miesięcy znajdował się na Liście Przebojów Trójki – najbardziej prestiżowej i reprezentatywnej dla polskiej muzyki liście przebojów. Oprócz „Avokado” popularność radiową zdobyły utwory „Johny” i „Życie na Ulicy”.

W 2007 dochodzi do zaskakującej współpracy Dubska z Gerbertem Moralesem (w połowie Kubańczykiem, w połowie Rosjaninem), wokalistą, założycielem legendarnej moskiewskiej grupy reggae – Jah Division. Impulsem do współpracy było zaproszenie do występu na Przystanku Woodstock w 2007 roku, gdzie polsko-rosyjski projekt wystąpił jako jedna z głównych gwiazd tego festiwalu. Chemia, która zrodziła się między muzykami była na tyle silna, że wślad za koncertami poszła praca nad wspólną płytą. Tak powstał album „Dubska Division”, wydany w 2008 roku i w całości zaśpiewany po rosyjsku. Wydawnictwo zostało wzbogacone o film opowiadający o historii projektu. Album ten jest do tej pory jedynym tego typu polsko-rosyjskim muzycznym przedsięwzięciem. Po ukazaniu się płyty „Dubska Division” muzycy ponownie wystąpili na wielu polskich scenach oraz na scenach rosyjskich, zarówno na dużych festiwalowych, jak i klubowych.

Po tej rosyjskiej przygodzie zespół zaczął tworzyć materiał na swój kolejny autorski album, który ukazał się w 2010 roku. Płyta zatytułowana była „Loko-Loko” i została uznana przez dziennikarzy za jeden z najciekawszych polskich albumów reggae 2010 roku. Największą popularność z tej płyty zdobyły utwory: „Mama”, „Biały-Czarny” i tutułowe „Loko-Loko”. Jest to najbardziej eklektyczna płyta zespołu, a muzyka na niej zawarta rozciąga się od od reggae, przez ska, latino, blues po akustyczną balladę i disco, oczywiście ciągle ze zdecydowaną przewagą reggae.

W 2012 roku zespół Dubska ponownie zagrał kilka specjalnych koncertów z udziałem Gerberta Moralesa oraz przystąpił do nagrywania nowego minialbumu – tym razem z utworami zagranicznych wykonawców z poprzednich dekad muzyki rozrywkowej.

Z nowymi studyjnymi nagraniami zespół powrócił w 2013 roku. "Love & Culture" to minialbum z interpretacjami piosenek światowych mistrzów harmonii i melodii. Prym wiodą piosenki o tematyce miłosnej. Na płycie znalazły się dwa utwory amerykańskiego duetu Everly Brothers (All I Have To Do Is Dream, Crying In The Rain) mającego rewolucyjny wpływ na rozwój rock and rolla, piosenkę Take It Easy ojca stylu rocksteady – Hopetona Lewisa, lovesong króla reggae Boba Marleya (How Many Times) oraz uliczną opowieść kultowej jamajskiej grupy Black Uhuru (Living In The City).

27 maja 2016 roku do sklepów trafił ich najnowszy album zatytułowany „Ulicami”. Muzycy zaprosili do współpracy Aleksandra "Mothashippa" Molaka, jednego z najzdolniejszych producentów młodego pokolenia, znanego ze współpracy z Pablopavo, Mariką, czy zespołem Mama Selita. Nowe piosenki, inspirowane własnymi doświadczeniami oraz historiami napotkanych na ulicach osób, po spotkaniu z Mothashippem zamieniły się w nowoczesną produkcję, a zespół Dubska otworzył się nowe muzyczne przestrzenie. "Ulicami" to album zatopiony w kulturze miejskiej. Słychać tutaj już nie tylko wyraźną inspirację muzyką reggae, ale również hip-hopem, soulem i muzyką klubową. Brzmienia akustyczne przenikają się z syntetycznymi a chwytliwe, popowe melodie z uliczną zadziornością.

Cała historia o której tutaj piszemy przeplatana jest licznymi koncertami Dubska w klubach i plenerach w Polsce i zagranicą. Grupa ma na swoim koncie kilkaset koncertów w swoim kraju oraz koncerty w Grecji, Rosji, Niemczech, Austrii i Czechach.

Aktualny skład zespołu:

Dymitr Czabański - wokal, gitara