• Dyskoteka
  • Łydka Grubasa
  • Stand Up: Szczęśniak, Potocka
  • Pidżama Porno
  • S R P fest 2019

Mickiewicz - Stasiuk - Haydamaki + KRAMBABULA – koncert w Prowincji

To będzie sztuka przez wielkie „SZ”! Już w maju na deskach naszej „prowincjonalnej” sceny ponownie gościć będziemy ukraiński zespół Haydamaky. Tym razem jednak jest to wyjątkowy koncert bo wraz z nimi wystąpi polski znakomity pisarz Andrzej Stasiuk. 

Współpraca wyżej wymienionych artystów zaowocowała wspaniałym projektem „Mickiewicz-Stasuk-Haydamaky”.

Ponadto na scenie zobaczymy rewelacyjny poznański zespół KRAMBABULA!

Koncert odbędzie 11 maja o godz. 20:00. Bilety w cenie 40 zł – przedsprzedaż dostępne w klubie oraz 50 zł – w dniu koncertu. Rezerwacja biletów: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub sms: 603 952 430. W treści wiadomości wpisujemy „haydamaky, ilość biletów, imię i nazwisko osoby zamawiającej oraz miejscowość”.

Serdecznie zapraszamy

plmaly

Haydamaky i Stasiuk w projekcie „Mickiewicz-Stasuk-Haydamaky”

Pod koniec stycznia 2018 na polskim rynku ukazał się album Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky.

Polski pisarz Andrzej Stasiuk wraz z ukraińską formacją ethno-rockową Haydamaky z Kijowa wspólnie nagrali 10 kompozycji inspirowanych twórczością Adama Mickiewicza.

Pomysł niby już znany – zinterpretować współcześnie wielkiego poetę – jednak w tym wypadku jest wyjątkowy.

Po pierwsze Ukraińcy, po drugie nieśpiewający wcześniej Stasiuk, po trzecie mickiewiczowski trzynastozgłoskowiec, który aż prosił się o rapowanie.

Album zebrał wiele pozytywnych recenzji i był opisywany szeroko przez największe media w Polsce (m.in. radiowa Trójka, tygodniki Polityka, Newsweek, Wprost, dzienniki Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, Polska the Times i wiele innym mediów. O projekcie mówiły też telewizje TVP Kultura, TVN24, huczał internet).

Stasiuk, również w imieniu zespołu Haydamaky udzielił blisko 40 wywiadów na temat albumu, zaś single z projektu już od kwietnia ubiegłego roku pojawiają się na trójkowej liście przebojów.

Jesienią 2018 zespół wraz ze Stasiukiem odebrali podczas koncertu w trójkowym studio im. A. Osieckiej Złote Płyty. W styczniu 2019 projekt Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky otrzymał nominację do Fryderyków 2019 w kategorii muzyka folk/muzyka świata.

Pomysł na Mickiewicza dojrzewał cały 2016 rok. Początkowo miała to być jedna kompozycja, „Stepy Akermańskie”. Haydamaky, zaintrygowani tym sonetem pojechali do Akermanu (dzisiejszy Białogród nad Dniestrem), zobaczyć miejsce, które opisywał Mickiewicz.

Zespół szukał polskiego wykonawcy, by wspólnie zaśpiewać sonet, nie wiedział jednak, jaki rodzaj śpiewu powinien być zastosowany – rap, reggae, rock? Dlatego też zdecydował się zwrócić z zapytaniem do Andrzeja Stasiuka, który jako pisarz powinien najlepiej rozumieć materię słowa.

Stasiuk nie doradził, ale podjął sam wyzwanie. Szybko okazało się, że wspólnie można nagrać nie tylko jeden utwór, ale i cały album.

Prace rozpoczęły się wiosną 2017 roku, najpierw zdalnie – Andrzej Stasiuk nagrywał swój głos w gorlickich studiach nagrań. Później, z końcem czerwca nagrania stanęły, ponieważ Andrzej Stasiuk wybrał się, jak co roku, w samochodową podróż do Mongolii, skąd wrócił we wrześniu.

W listopadzie muzycy spotkali się z pisarzem w Kijowie, gdzie w studio dokończyli rozpoczętą pracę nad albumem.

Znalazły się na nim w większości sonety pochodzące ze zbioru „Sonety krymskie”, ale jest też Reduta Ordona, fragmenty z Dziadów czy Konrada Wallenroda oraz Liryki lozańskie.

Dlaczego Mickiewicz? „Dobre pomysły często rodzą się w dziwny, nieprzewidywalny sposób” – mówi Oleksandr Jarmoła, wokalista zespołu Haydamaky. „W stronę twórczości Adama Mickiewicza pchnęła nas rozmowa z przyjacielem zespołu, Waldkiem Suliszem, dyrektorem Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie. Zaintrygowani sięgnęliśmy do ukraińskich tłumaczeń, starych, sprzed pół wieku. Nie znajdując w tym natchnienia sięgnęliśmy po oryginał i stało się. Język Mickiewicza od razu zaczął nam w głowach malować obrazy muzyczne. To było to!” – dodaje.

„Trochę też dlatego żeby Mickiewicz nie zardzewiał, nie strupieszał. Najszybciej przecież umierają lektury obowiązkowe. A mam wrażenie, mickiewiczowski trzynastozgłoskowiec wciąż zachowuje swoją niebywałą siłę. Myślę, że gdyby Mickiewicz wygłaszał dzisiaj swoje improwizacje, to musiały by one brzmieć jak swoisty , słowiański rap. Haydamaky cudnie to wszystko zorientalizowały, „poturczyły.” Bo przecież u Wieszcza nie tylko Litwa, Polska, ale i Akerman przecież i eskapada stambulska i na koniec, niczym domknięcie losu, ponura śmierć nad Bosforem” – mówi Andrzej Stasiuk.

„W Mickiewiczu widzimy szansę na zasypanie jednego z wielu rowów, jakie sami wykopaliśmy po obu stronach Bugu” – mówi Oleksandr Jarmoła. „Wiem, że deklaracje w stylu <<budujemy most kulturowy nad rzeką zła>> brzmi banalnie i jest już wykorzystywane do granic możliwości. Dlatego nie porywamy się na sprawienie jedną płytą pokoju na świecie i bratniej miłości. Po prostu chcemy pokazać, że za wschodnią granicą też są wrażliwi na poezję ludzie”.

Na płycie usłyszeć można nie tylko oryginalne utwory Mickiewicza, ale również jego ukraińskie tłumaczenia. Smaczku dodaje fakt, że dwóch topowych ukraińskich pisarzy, Jurij Andruchowycz i Serhij Żadan, podjęli się specjalnie na potrzeby albumu, przetłumaczenia niektórych sonetów na współczesny ukraiński. Ostatni taki przekład, do którego zresztą sięgnął zespół, pochodzi z lat 50-tych XX wieku.

KRAMBABULA to folk-rockowy zespół z Poznania, założony w grudniu 2014 roku przez Piotra Czuchtę. Sobie znanymi metodami skompletował 7 osób, zbierając poza rockowymi instrumentami saksofon, trąbkę i akordeon. W ten sposób powstał zespół łączący kultury: polską, łemkowską i ukraińską oraz ich zanikające ludowe melodie. Dawne pieśni śpiewane białym głosem, otrzymały nowy rockowy charakter. Klamrą spinającą mocne brzmienia z ludowością jest wokalistka Wiola Kruk, korzystająca z techniki śpiewokrzyku.

Na tę chwilę zespół ma na swoim koncie płytę wydaną nakładem Lou&Rocked Boys. We wspomnianym wydawnictwie swoje krążki publikowały takie zespoły jak Enej, Kamil Bednarek, Farben Lehre, czy Haydamaky. Premiera albumu „Krambabula” odbyła się 5 sierpnia 2017 r., podczas koncertu zespołu na 23 Przystanku Woodstock. Płytę można nabyć w sklepach empik.com punkshop.pl mediamarkt.pl saturn.pl merlin.pl. Aktualnie powadzone są prace nad drugim albumem.

Skoro część oficjalną mamy za sobą teraz trochę o nas :)

Przez 4 lata istnienia zespołu pokonaliśmy tysiące kilometrów i zjeździliśmy Polskę wzdłuż i wszerz. W tym czasie zagraliśmy dziesiątki koncertów i z każdym coraz mocniej przesiąkaliśmy swojskim klimatem naszego kraju, z całą jego kulturową rozmaitością. A skąd nazwa Krambabula? Zlepiliśmy słowo „Kram”, który swoim znaczeniem oddaje naszą różnorodność pod kątem zainteresowań i pochodzenia z „Babulą”, czyli babcią, która siedzi na ławeczce i śpiewa. Bus bywał naszym domem, a każdy kto w nim, stawał się krambabulową rodziną. W czasie między próbami i koncertami kilku z nas powiększyło swoje rodziny. Osoby, które zaczynały studia z pierwszymi próbami, dzisiaj bronią swoje dyplomy. Pomimo wszystko trwamy i trzymamy się razem. Wspieramy się, inspirujemy i rozwijamy.

Skład zespołu:

- Wiola Kruk – wokal
- Piotr Czuchta – akordeon
- Kamil Baszak - gitara elektryczna
- Sławek Pawłowski - gitara basowa
- Łukasz Simiński – perkusja
- Dawid Tokłowicz – saksofon
- Jakub Plebaniak – trąbka

Nagrody, wyróżnienia, koncerty:

-zespół został zwycięzcą konkursu kapel w ramach VI edycji WAŁBRZYCH ROCK FEST, Wałbrzych 2018  
- dwa wyróżnienia podczas "28 Zimowa Giełda Piosenki", w ogólnopolskim festiwalu piosenki, Opole 2018
- I miejsce podczas "Piec 2018", w ogólnopolskim przeglądzie zespołów rockowych, Luboń 2018  
- II miejsce podczas Dragon Folk Fest vol 8, w ogólnopolskim konkursie o Złotą Fujarę, Poznań 2017
- zespół 5 sierpnia 2017 r., zagrał koncert podczas 23 Przystanku Woodstock na scenie Pokojowej Wioski Kryszny, Kostrzyn nad Odrą 2017
- zespół został finalistą VII Akdemickiego Przeglądu Muzycznego i w związku z tym wystąpił podczas największego festiwalu muzycznego w Wielkopolsce, poznańskich Juwenaliów, w towarzystwie takich zespołów jak KULT, Poznań 2016
- konkurs Demostacja w Poznaniu: spośród 86 zgłoszeń, zespół znalazł się wśród 8 finalistów i zagrał swój koncert na KonterART, Poznań 2016
- I miejsce podczas Olandia Etno Festiwal, w ogólnopolskim konkursie o Złoty Wiatrak, 2016
- I wydana płyta „KRAMBABULA”, wyd. Lou&Rocked Boys, 201

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2019
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Facebook

facebook like box joomla

Znajdź na stronie

Partnerzy

  • SMOK
  • image
  • HTS
  • Nyska TV

Statystyki

891968
DzisiajDzisiaj347
WczorajWczoraj1175
W tym tygodniuW tym tygodniu347
W tym miesiącuW tym miesiącu19927
Od 02.02.2014Od 02.02.2014891968